Szkiery? A co to jest?

Szkier (również skier, skjer, szer) – skalista wysepka, muton, powstały w wyniku niszczenia podłoża przez lodowiec oraz zalania.  Szkiery charakterystyczne są dla bałtyckich wybrzeży Szwecji i Finlandii (np. Wyspy Alandzkie) oraz wybrzeży Alaski.

Szkiery wokół Sztokholmu to około dwustu kilometrów linii brzegowej. Szkiery to dzieło lodowca, który tak narozrabiał, że zostawił po sobie około 30 tysięcy wysp i wysepek oraz tysiące nagich skał, zatok, przesmyków między wyspami, wiele górek podwodnych oraz rejony dużych głębin. Szkiery to rezultat ciągle wypiętrzającego się lądu. Na szkierach w okolicach Sztokholmu występuje bardzo zróżnicowana fauna i flora. Większe wyspy wewnętrzne pełne są gęstych iglastych i liściastych lasów.  Są tam siedliska większych ssaków i ogromnej ilości ptactwa leśnego i wodnego. Mniejsze wysepki, gęsto zalegające zewnętrzną część archipelagu porośnięte są niską roślinnością i mają bardziej surowy północny charakter. Sztokholmskie szkiery to prawdziwy rezerwat przyrody, pełen bardzo czystej wody i nietkniętej natury.

Szkiery to również Archipelag Tjust zawierający setki mini-wysepek i rozciągający się kilkadziesiąt kilometrów na południe od znanego portu Västervik oraz ok. 320 kilometrów na południe od Sztokholmu.  Przybywający tu na urlop mają do dyspozycji nie tylko wodę, ale i pełne jagód oraz grzybów lasy, a ponadto gwarancję spokoju i izolacji od zgiełku miejskiego życia.
Odległości:
– 220 km od Karlskrony
– 290 km od Nynäshamn
– 175 km od lotniska w    Skavsta
Właśnie tu wybieramy się na początku Października 2010 (patrz: zakładka ).